Útmutató a tökéletes esküvői helyszín kiválasztásához – 3.rész

Ez a bejegyzésem a harmadik, befejező része egy három részes sorozatnak, amely abban lesz a segítségedre, hogyan is találhatsz rá te is a tökéletes esküvői helyszínre. Boldog békeidőkben is nagyon hasznosak az itt leírt gondolatok, de ebben a karanténos, bizonytalan időszakban különösen melegen ajánlom minden esküvőre készülőnek.

Mivel egy esküvő óriási kiadást jelent, nagyon fontos, hogy az esküvői költségvetés legnagyobb részét képező tétel, az esküvői helyszín a lehető legkörültekintőbben és legalaposabban legyen kiválasztva.

A tökéletes esküvői helyszín – Így foglald le AZ igazit

Hatodik lépés – az esküvői helyszín lefoglalása

Miután meghoztátok a döntést, és kiválasztottátok AZ esküvői helyszínt, nagyon fontos rész következik, mégpedig az esküvői helyszín lefoglalása és a szerződéskötés.

Minden esetben kössetek szerződést!

Ennél fontosabb dolog az egész esküvőszervezés során nincs is talán: egy mindenre kiterjedő, alapos esküvői szerződés megkötése. Arról, hogy mit is kell tartalmaznia az esküvői helyszín szerződésnek, egy korábbi blogcikkemben részletesen írtam , de mivel ez egy pár évvel korábbi írásom, most külön ki kell emelnem a Covid miatt előtérbe került részeket.

Esküvői helyszín szerződés – Covid edition

Óriási jelentősége lett 2020 márciusától a lemondási, módosítási és fizetési feltételeknek a szerződésekben!

Mindenképpen szenteljetek ennek különösen nagy figyelmet, mert ha ne adj’Isten még jövőre is fennáll ez a helyzet (jön egy sokadik mutáns vagy hullám) és korlátozások lesznek érvényben a Ti esküvői dátumotokon, akkor nem mindegy, hogy milyen feltételek mentén tudjátok módosítani vagy lemondani az esküvőt.

Esküvőszervezői Tipp:

Tegyük fel, hogy ti 2021 őszére tervezitek az esküvőt, és csak is ebben az időpontban tudjátok elképzelni a nagy napot (mert hitelfelvétel miatt kell a papír, vagy mert 2022-ben már babát terveztek), akkor érdemes olyan helyszínt választani, ahol kisebb a foglaló mértéke. Mondjuk ahol „csak” 200.000 Ft foglalót kérnek el előre, és a hátralévő összeget az esküvő napján vagy utána 1-2 nappal kell kiegyenlíteni.

Így is figyelni kell arra, hogy milyenek a helyszín lemondási feltételei (tehát meddig tudjátok lemondani kötbérmentesen)! De ha eleve olyan esküvői helyszín mellett döntötök, ahol több részletben kérik az esküvő előtt az előlegeket, vagy sokkal nagyobb összegű a foglaló, akkor ha Ti nem szeretnétek dátumot módosítani, sokkal több pénzt bukhattok!

Vis maior

Mi jelent vis maiort a helyszínek szempontjából Covid esetén? Hát, sajnos mivel ez a mostani járványos időszak teljesen új és még sosem kellet hasonlóval szembenéznie sem az esküvői helyszíneknek, sem nekünk, ezért ez egy eléggé ingoványos terep…

Ami biztos: amennyiben hatóságilag tiltva van, hogy pl. az éttermek nyitva legyenek, akkor ha a ti helyszínetek egy étterem, akkor ez egyértelműen vis maior. Azaz, az esküvői dátumotok másnapjától (tehát ha korábban nem tettétek át közös megegyezéssel egy másik dátumra az esküvőt) az esküvői helyszín köteles visszafizetni nektek a tőletek kapott foglalót, előleget, ha Ti nem szeretnétek másik dátumon megtartani. 

Mi nem számít Vis maiornak?

Abban a szerencsétlen esetben, ha pl. a Ti dátumotok előtt 1 héttel feloldják a korlátozásokat, és szabadon lehet rendezvényeket tartani, akkor annak ellenére sem számít már vis maiornak, ha ti korábban lemondtátok már az összes többi szolgáltatót és lefújtátok az esküvőt. Ebben az esetben csak az esküvői helyszín jófejségén (és lehetőségein) múlik, hogy visszakapjátok-e a befizetett foglalót vagy sem.

Az sem számít hivatalosan vis maiornak, ha Magyarországon lehetséges a rendezvények megtartása, de ti és a vendégeitek külföldről jönnétek és emiatt mondjuk csináltatni kellene fejenként 2 PCR tesztet, vagy épp a fele násznép lemondja az utazást…

Sorolhatnám még sokáig azokat az eseteket, amik hivatalosan nem számítanak vis maiornak, azaz az esküvői helyszín nem köteles visszafizetni a foglalót, viszont a ti helyzeteteket ellehetetleníti, de igazából csak azt akartam szemléltetni, hogy mennyi , előre nem kiszámítható verzió fordulhat elő egy ilyen vírusos helyzetben, és ezért kell nagyon óvatosnak lenni a szerződéskötéskor.

Szívesen átbeszélem veletek a lehetséges buktatókat, csapdákat, melyekre mindenképpen érdemes figyelni egy esküvői helyszín szerződés megkötésekor.

Sajnos 2020-ban számos esküvőmet kellett átszerveznünk, sőt volt lemondás is, és sok tanulságot vontam le abból, ahogy az esküvői helyszínek a szerződéseiket és a vis maiort értelmezték. Most már sokkal több szempontot kell figyelembe venni egy szerződés megkötésekor és ez különösen igaz a legnagyobb költség, az esküvői helyszín esetében.

Jól jönne egy profi esküvőszervező segítsége abban, hogy gyorsan megtaláld a tökéletes helyszínt? Szeretnéd, hogy átbeszéljük a szerződések buktatóit? Inkább az egész esküvő megszervezéséhez segítséget kérnél?

Írj nekem, vagy hívj fel és egy virtuális kávé mellett elmesélem, hogy miben tudnék a segítségedre lenni!

esküvői helyszín

Ha lemaradtál a sorozat első részéről, ahol az esküvői helyszín felkutatásáról és annak fontos lépéseiről beszélek,

Ha lemaradtál a sorozat második részéről, amelyben az ajánlatok bekéréséről, az esküvői helyszínek szelektálásáról és végül a legjobb részről, a helyszínbejárásról mesélek,